|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1845 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Konspekt jest przeznaczony dla III klasy nauczania zintegrowanego. Celem zajęć jest zrozumienie przez uczniów konieczności oszczędzania wody, wzbogacenie słownictwa oraz doskonalenie umiejętności układania zdań w formie rozkazującej
Konspekt lekcji przeprowadzonej 9.12.2005
- Imię i nazwisko prowadzącego: Karolina Bartkowiak
- Przedmiot: nauczanie zintegrowane (edukacja polonistyczna i przyrodnicza)
- Ośrodek tematyczny: Woda w przyrodzie
Temat dnia: Woda w życiu codziennym
Temat zajęć: Ocena postępowania bohaterów- Jarka i Marka. Układanie i zapisywanie zasad dotyczących oszczędzania wody- zdania rozkazujące.
- Cele zajęć ( uczeń): - wypowie się na dany temat
- rozumie konieczność oszczędzania wody i realizuje ją w codziennym życiu
- układa zdania rozkazujące
- Założone osiągnięcia: - wypowie się na temat postępowania bohaterów
- ułoży zdania rozkazujące na temat oszczędzania wody
- utrwali pisownię wyrazów z “ó”
- wzbogaci zasób słownictwa
- Metody: praktyczne, problemowe, podające
- Formy: zbiorowa, indywidualna
- Czas zajęć: 45 min
- Przebieg zajęć
gniwo lekcji
|
Czynności nauczyciela
|
Czynności ucznia
|
Podstawowe treści merytoryczne
|
Czas
|
Środki dydaktyczne
|
I. Część wprowadza-jąca
|
- Wita panią kierownik.
Przedstawia uczniom cele zajęć. Zachęca uczniów do pilnej pracy. (Każde dziecko może zdobyć po trzy kropelki wody za aktywną pracę na lekcji i prawidłowe wykonywanie zadań)
2. Nauczyciel prosi każdego ucznia, aby podał słowo, które kojarzy mu się z “oszczędzaniem”. Do wykorzystania przez uczniów nauczyciel podaje wyjaśnienia słownikowe.
|
Uczniowie podają skojarzenia, odczytują wyjaśnienia ze słownika:
-korzystać z umiarem z pieniędzy, zasobów (wody, ropy, gazu)
-ograniczyć się w korzystaniu z czegoś
-używać czegoś rzadko
-rozsądnie gospodarować |
Odczytuje dane z tekstu
|
5 min
|
“Popularny Słownik Języka Polskiego”, ksero s.430 -431
|
II.Realizacja
zadania
|
- Nauczyciel poleca uczniom przyjrzeć się ilustracjom na stronie 23 , a następnie pyta uczniów:
- Wieczorem Janek i Marek wykonywali te same czynności.
Który z nich wykonał je lepiej i dlaczego?
- Jakie znasz sposoby oszczędzania wody w domu i w ogrodzie?
- Nauczyciel przypomina rodzaje zdań. Zwraca szczególna uwagę na zdania rozkazujące.
- Podajcie przykłady zdań rozkazujących
- Nauczyciel prosi:
-Ułóżcie zasady oszczędzania wody w formie zdań rozkazujących (trzy poziomy trudności)
- Nauczyciel sprawdza ułożone zasady. Uczniowie w tym czasie wykonują zadanie dodatkowe
( wyrazy z trudnościami z “ó” i “u”). Następnie prosi o wzorowe przepisanie zdań rozkazujących do zeszytu.
- Ćwiczenie dramowe: W moim domu od kilku dni brakuje wody.
|
- Uczniowie oglądają ilustracje, a następnie udzielają ustnych odpowiedzi:
- Marek wykonał lepiej te same czynności od Jarka, ponieważ zaoszczędził więcej wody przy pracach.
-Jarek zmywał przy odkręconym kranie, a Marek przy zamkniętym zlewie.
-Jarek kąpał się w wannie pełnej wody, a Marek pod prysznicem.
-Jarek mył zęby przy odkręconym kranie, a Marek przy zakręconym.
-Jarek nie zakręcił dobrze kranu i woda wciąż kapała natomiast Marek uważnie zakręca kran.
-Uczniowie podają zaobserwowane sposoby oszczędzania wody
np. wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej, ekologiczne oczyszczanie wody, korzystanie ze studni na podwórku
- Uczniowie słuchają nauczyciela, następnie podają przykłady.
- Uczniowie otrzymują kartki do zapisania ułożonych samodzielnie zdań i wykonują samodzielnie zadanie.
- Uczniowie uzupełniają luki z trudnościami ortograficznymi, a następnie przepisują zdania rozkazujące.
5. Uczniowie przedstawiają scenki dramowe w grupach.
|
-Wie, jakie znaczenie ma woda w gospodarstwie domowym
-Rozumie konieczność oszczędzania wody
i realizuje ją w codziennym życiu
-Wypowiadanie się na dany temat
Rozpoznaje rodzaje zdań
Układa zdania rozkazujące na dany temat
Zna pisownię wyrazów z “ó” i “u”
Potrafi przedstawić sytuację za pomocą ruchu
|
10 min
20min
5min
|
Podręcznik Wesoła szkoła kl.3, część 3
s. 23
Karta z rodzajami zdań
Karty pracy w trzech poziomach
Tekst z lukami |
III. Podsumowanie
|
- Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania:
Oszczędzaj wodę, bo........
i samodzielne ocenienie swojej pracy.
2. Nauczyciel zadaje pracę domową w dwóch poziomach trudności.
I poziom- Napiszę 4 zdania na temat oszczędzania wody w moim domu.
II poziom-Napiszę 2 zdania na temat oszczędzania wody w moim domu. |
1.Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdanie i dokonują samooceny pracy na zajęciach rysując odpowiednią ilość kropelek wody.
2 Uczniowie zapisują zadanie domowe. |
|
5 min.
|
Karta pracy
| |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|